Výběr volejbalového míče

Materiál volejbalového míče

Volejbalové míče se vyrábějí ze dvou základních materiálů, a to z pravé kůže anebo ze syntetických materiálů. V dřívějších dobách se volejbalové míče vyráběly výhradně z kůže, dnes převažují míče ze syntetických hmot, což koresponduje s dnešní dobou plastovou, jak bychom mohli nazvat boom syntetických hmot. Obecně lze říci, že míče vyrobené z pravé kůže jsou dražší než míče ze syntetických hmot. To nemusí být pravidlem. Kožené míče jsou tvrdší a kvalitnější z hlediska životnosti. Na druhou stranu pokud se míče z pravé kůže dostávají do kontaktu s vodou, mění materiál rapidně své vlastnosti. Kůže nasává vodu a míč těžkne a také více klouže. Těžký míč na volejbal je pak nebezpečný pro vaše prsty při odbíjení. Proto pokud si kupujeme míč z pravé kůže, je jej nutno využívat vždy v suchém prostředí, a to zejména v hale. Do venkovních prostor se kožený míč nedoporučuje pořizovat.

Volejbalové míče ze syntetické kůže jsou měkčí a jemnější na dotek, přičemž jsou vhodné do jakéhokoliv prostředí, venkovního i halového. Výrobci používají různé směsi syntetických hmot, které mají ve výsledku vlastnosti blížící se pravé kůži.

Co se týče výběru volejbalového míče na základě pohlaví, ženy budou preferovat míče měkčí, syntetické, jejichž odbíjení je jednodušší. Některé typy volejbalových míčů jsou vyrobeny ze speciálních měkčených směsí syntetických materiálů nebo mají vrchní materiál podložený měkkou molitanovou vrstvou.

Rozdíl mezi volejbalovým a beach-volejbalovým míčem

Mezi častý dotaz zákazníků patří, jaký rozdíl mezi volejbalovým a plážově-volejbalovým míčem. Tyto dva druhy míčů mají jisté odlišné vlastnosti, a to zejména ve velikosti obvodu míče, letových vlastnostech míče, technologii zpracování a vnitřním tlaku míče.

Rozměry míče - obvod

Volejbalový míč a míč určený pro plážový volejbal mají rozdílné rozměry. Beach-volejbalový míč je asi o 2 centimetry větší než klasický volejbalový. Jak už bylo uvedeno výše, volejbalové míče splňující předepsané parametry FIVB se pohybují v rozmezí velikosti obvodu 65 - 67 cm. Beach-volejbalový míč má obvod v rozmezí 66 - 68 centimetrů. Hmotnost je však pro oba míče stejná - 260 až 280 gramů. Míče tak mohou mít poněkud odlišné letové vlastnosti.

Letové vlastnosti

Volejbalové míče jsou při letu rychlejší než míče pro volejbal plážový. Rychlost daného míče je dána zejména technologií výroby, vnitřním tlakem a obvodem míče. Hraní klasického volejbalu s plážovým míčem můžeme s nadsázkou přirovnat ke hraní tenisu se squashovým míčkem. Naopak klasický volejbalový míč na písku bude příliš rychlý a míč tak mnohdy nebudete schopni stíhat dobíhat.

Vnitřní tlak

Volejbalový míč má vyšší vnitřní tlak - plní se na tlak 30 - 32,5 kPa. Beach-volejbalový míč je naproti tomu huštěn pouze na tlak 17,1 - 22,1 kPa. Doporučený vnitřní tlak daného míče je vždy uveden u ventilku, na tento tlak míč vždy plníme s pomocí tlakoměru. Tlak také pravidelně kontrolujeme, abychom zajistili, že má míč požadované vlastnosti při každé hře.

Technologické provedení míče

Povrch volejbalových míčů (tak zvané panely) je lepen přímo na vzdušnici, plážový volejbalový míč je naopak šitý a vzdušnice je pak pouze vložená do šité soupravy. Toto technické provedení se také promítá do možnosti opravy míče, opravit prasklou vzdušnici, na které jsou přímo nalepeny panely je velmi obtížné a v podstatě se nevyplatí, kdežto šitý míč se jednoduše odpáře a vloží se vzdušnice nová.

Jak pečovat o váš volejbalový míč

Prvně si přečtěte návod výrobce, který by měl uvádět, jak se o míč správně starat. Obecně je možno říci, že po každé hře by se míč měl řádně očistit. Dále byste váš volejbalový míč měli po každém použití spolu s volejbalovými chrániči ukládat do suché místnosti o pokojové teplotě. Volejbalový míč je nutno také kontrolovat z hlediska správného nafouknutí. Přefouknutý míč hrozí prasknutím švů nebo rozlepením. Málo nafoukaný míč naopak hůře létá, odbíjí se, a to se promítne do celkové kvality hry. Míč nafukujeme vždy pomocí speciální nafukovací jehly, která je k tomuto určena.