Výběr fotbalového míče

Při výběru fotbalového míče je třeba se zamyslet, co sním, chcete hrát a pro jakou věkovou kategorii je určen. Na základě těchto informací vybíráme míče dle velikosti, použitých materiálu a případných certifikací.

Velikost míče

- Výběr velikosti míče závisí na věkové kategorii hráče.

  • Velikost 5 – Jedná se o nejpoužívanější a nepoužitelnější velikost míče, s touto velikostí hrají hráči od středních žáků (13-14 let až po dospělé).
  • Velikost 4 – Tato velikost se používá pro pokročilé přípravky až po mladší žáky (8-13 let)
  • Velikost 3 – Míče je určený pro přípravky jak v tréninku, tak pro hru cca do 9 let
  • Velikost mini – Tento míč není určen k tréninkům ani zápasům. Jeho využití je pro relaxaci, zábavu a jako reklamní předmět

 Odlehčené míče

Tyto míče jsou určené pro trénink dětí do věku cca 14-ti let. Díky své váze nezatěžují jejich klouby, lépe se snima cvičí technika kopu a vedení míče.

Fotsálové míče

Tyto míče jsou určené pro hru v tělocvičně. Vyrábí se převážně ve velikosti 4. Jejich specifickou vlastností je podstatně pomalejší odskok a rychlost letu.

Nohejbalové míče

Tyto míče se oproti klasickým fotbalovým míčům lyší nižším odskokem a speciálním materiálem jak na povrchu tak uvnitř míče, který zajišťuje specifický odraz od těla.

Míče pro street fotbal

Tyto míče jsou určené pro pouliční hru (hra na betonových poláchách) jejich specifikací je použití jiného povrchového materiálu, který je odolnější.

Míče pro plážový fotbal

Jsou to míče se speciálním povrchem určené pro hru v písku.


Certifikace míču

Pro veškeré soutěže se používají míče s certifikacemi ve fotbalu ( Certifikace fifa), Nohejbal ( Certifikace UNIF)